A közösségi média a mesterséges intelligenciát (MI) a bevonás érdekében tartalom személyre szabásra és reklám célzásra használja. E tekintetben pedig az adatok szerint 50-60%-os hatékonyság növelést tud elérni. Hogyan? MI alapú hyper-személyre szabással és addiktív megoldások (ipl. végtelen görgetés) alkalmazásával. Az eredmény egyre növekvő eltöltött idő a közösségi média platformokon (bizonyos korosztályok esetében ez már napi átlag 3 óra körül van) és fokozatosan romló mentális egészségügyi adatok a fiatalok körében. Míg a kutatási eredmények ellentmondóak az okozati összefüggéseket illetően, beszédes, hogy Ferenc pápa szingapúri látogatása alkalmával kiemelte:
„Milyen az ember, aki teljesen a média rabszolgájaként él? Szétszóródott, elveszett. Minden fiatalnak használnia kell a médiát, de azért kell használnia a médiát, mert segít előrehaladni, de nem lesz rabszolgája.”
2024.09.11. Szingapúr
Ferenc pápa számára tehát nem kétséges, hogy a közösségi média növekvő használata hátrányosan hat emberi kapcsolatainkra ide értve a családot, közösségéket, vallást és elszívja a levegőt a spirituális élettől.
„Rajtunk múlik, hogy az algoritmusok táplálékává válunk-e, vagy szívünket azzal a szabadsággal tápláljuk, amely nélkül nem fejlődhetünk bölcsességben” – Ferenc Pápa
Társadalmi kommunikáció 58. Világnapja, 2024.01.24.
Erre figyelemmel dr. Tóth András kiemelte, hogy küzdenünk kell azért, hogy a technológia az ember eszköze maradjon és ne fordítva. Ebben a küzdelemben pedig segíthet olyan szentek lelkisége, mint Szent Benedeké, aki a mértékletességet ajánlja vagy Szent Ignácé, aki pedig a megkülönböztetés szemléletén keresztül hív minket arra az életre, amely az Istenben gyökerezve maradhat csak teljes.